Flempan Team 07 tackar Farsta för en mycket trevlig och väl arrangerad Farsta Hockey Games. Av tradition gillar Flempan att spela cup i Farsta då vi inte behöver åka till världs ände för att spela match. Dessutom brukar cupgeneralen tillbedja vädergudarna och önska bra väder. De lyckades även denna gång!
Spelmässigt skulle detta bli ett test för att se hur vårt oprövade gäng skulle klara av helplansspel med alla nyheter som det innebär för många av spelarna. Med nästan två femmor turas målvakterna om att fylla den tionde och "sista" utespelarplatsen. Målet med cupen var främst att få spelet att fungera med flygande byten, offside, icing, utvisningar etc. Spelarna hade möjligtvis andra målsättningar som att göra snygga mål, finter, plocka hem guldet eller bara har kul!? Om vi glömmer guldet så lyckades vi med allt!
Första matchen spelades på fredagen mot Lidingö. Resultatet gick vägen med en 3-౦ seger för Flempan men det fanns även en hel del utmaningar med det "övriga". På lördagen inleder vi klockan nio mot Trångsund med en välspelad match där plötsligt det mesta stämmer. Spelarna, spelar fantastisk men åker på en förlust med 5-౩. Match tre inleds klockan tio (direkt efter Trånkanmatchen) och motståndare blir Farsta. Här blir det tufft för Flempan med en match i benen. Det mesta fungerar men det känns ändå inte som vi är nära att rå på Farsta då tempot pga orken är aningens lågt från vår sida. Slutresultat 4-2 till Farsta. Sista matchen för dagen blir återigen Lidingö där vi nu är utvilade, förstår spelet och är riktigt spelsugna. Med fart och fint passningsspel segrar Flempan på ett föredömligt sätt med 7-౦.
Flempan Team 07 tar förutom bronspengen med sig mycket lärdom från Farsta Hockey Games. Idag fick vi ett kvitto på att nästa säsong kan bli smått fantastisk och med några tillskott i truppen kommer vi bli ett starkt gäng att räkna med!