Kort referat:
Vi ställde upp med 4 08:or, och matchen gick i goda vänners lag, utan sekretariat och matchklocka.
Tillfället inbjöd till nya formationstest, bl a Artjom på backen. Matchen var spelmässigt jämn, och böljade fram och tilllbaka.
Slutresultat 5-5.
Att vi lyckades kvittera sent i matchen ska tillskrivas enkom vår store taktiker som drog jokern ur vänster flempan-jacka-ärm.
Vi låg under med 2-5 med X min kvar.
När matchen i princip var över, och vaktmästaren hade börjat varva upp ismaskinen, och vi var fortfarande ett mål efter, då ljuder en avgrundsstämma som tagen från helvetet:
TA UT MÅLVAKTEN!!!
Chockverkan uppstår.
Med sex man på plan vräker sig Fenix fram och trycker in pucken, medan saftblandaren står och skriker gult. Domaren blåser av och 10 jublande gulklädda omfamnar varann.
Tullinge tränare kan bara spontant krama om Per och gratulera. De vitklädda lommade ut undrandes vad som hände, men tror att de dock var nöjda att få 5-5 mot sin ökända granne.